این تلخ است خداوندا ...


یاری اندر کس نمیبینم یاران را چه شد
دوستی را کی آخر آمد دوستداران را چه شد ...

داشتم زمزمه میکردم با خودم ، که یادم به آن سالی افتاد که ...
 درست یادم نیست اول یا دوم دبیرستان بودم ، آخر سال بود و امتحان ها داشت تمام میشد . که احساس کردم دستم سنگین شده . کم کم که میگذشت درد هم به آن اضافه می شد ، چند روزی گذشت و کار به جایی رسید که از طرفی انقدر بی حس بود که نمیتوانستم یک قاشق را از جای بلند کنم و از طرفی هم بزور جیغ و گریه وضو میگرفتم . از مچ دست تا شانه هایم را نیمی با مچبند و نیمی دیگرش را با باند میبستم . هرچه دکتر میرفتم فایده ای نداشت  ، و دست من یک عضو بدرد نخور شده بود که بر من سنگینی میکرد و انگار زنی خیاط در دستم نشسته بود و تمام لباسهایش را روی دست من میدوخت و من تمام سوزنهایی که در دستم فرو میکرد را حس میکردم. وای بر وقتی که کسی دستش میخورد به دستم یا آبی میخورد به پوستم که انگار این آتش است که به جان دستم افتاده .
 قرص کلسیوم تا پماد پیروکسیکام و ... همه از لوازم ضروری من شده بودند . وای بر وقتی که در نماز به سجده میرفتم یا وقت ایستادن  دستم را به حالت آزاد کنار پاهایم قرار میدادم .
کم کم داشتم خودم را آماده میکردم که از سال آینده با دست چپ بنویسم و کارهای دست راستم را به چپ محول کنم . که خدا قسمت کرد و امام طلبید و ما رفتیم به زیارت آقا ...
مادرم گفت هرچه قرص و دارو و خورده ای بس است ، همه را بریز دور و برو از امام بخواه شفایت را .. وارد حرم شدم و خواستم نماز زیارت بخوانم . مچبندم را باز کردم و گفتم این دستم را با همه ی دردی که میکند به ضریحت میرسانم و یقین دارم که تو دوایش را داری!
دستم را رساندم با همه ی دردی که میکشیدم احساس خوبی داشتم. حسی شبیه اینکه تنها به ملاقات بزرگی رفته باشی و او تمام توجهش به تو باشد که حرف هایت را بزنی و او بشنود . و من در میان اشک گفتم و او شنید .
بعد از آن چند روزی کارم همین بود که برم پای ضریح بنشینم و از دردهای پنهان و پیدایم برای آقا مرثیه خوانی کنم .
چندی بعد برگشتیم از زیارت ، چیزی نگذشت که درد دستم  کم و کمتر شد و نیمه های ماه مهر بود که دردم را بکل فراموش کردم. مادرم گفت نظر کرده شده ای . قدر آقا را بدان . هیچ دردی نیست که با نگاه آقا دوا نشود .
 بی کسی با کسی که امام را دارد معنی ندارد ، هیچ کس تنها نیست ، به قولی آنکس که او را داشت چه نداشت و آنکس که او را نداشت چه داشت ؟

***

پ ن ١: در زمینه ی بروزرسانی فعال شده ام اینروزها ، نه برای آنکه کسی بخواندم ، همیشه میگفتم رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود ، مینویسم چون احساس میکنم چیزی از درونم میجوشد و تا ننویسمش آرام نمیگیرم.

پ ن٢ : قربان وجود مبارکت آقا ، دومین هدیه ی ارزشمند شما هم به دستم رسید ، چند شاخه نبات و یک تکه پارچه متبرک به بارکاه ملکوتی ت که خادمت برایم به ارمغان آورده بود .  

پ ن ٣ : غرق روزمرگی شده م . گرفتار قحطی انگیزه و امید ، خدایا چه کنم ؟

پ ن ۴ : در فیلم دختری را دیدم که گلی را پرپر میکرد و میگفت ، دوستم دارند ، دوستم ندارند... و نهایت به گلبرگ آخر رسید و گفت دوستم ندارند ، این تلخ است خداوندا ... این خیلی تلخ است .
 
حالا حکایت نصیبه است که دائم در ذهنش تکرار میکند :
یاری اندر کس نمیبینم ، یاران را چه شد
دوستی را کی آخر آمد دوستداران را چه شد

این تلخ است خداوندا... این خیلی تلخ است !

 

/ 5 نظر / 8 بازدید
فاطی

دوست داریم[ماچ]

مهدي

چه مهربان شده است نوشته هايت نصيبه نوشته ات را كه مي خواندم چند قطره اشك از آن بالا قل خورد تا رسيد به گونه هايم. دارم از پ ن 3 شاخ در مي اورم. بانو جمع نقيضين شده است نوشته ات. دل به اين باصفايي چرا بايد گرفتار قحطي اميد باشد؟ امشب داشتم كنار كارون قدم مي زدم كه پيامكي براي يكي از دوستان فرستادم : رود باش؛ همواره جاري. نصيبه خانوم ! چه انگيزه اي براي در حركت بودن بهتر از اين كه بفهميم ماندن فساد مي آورد و تباهي.

سید محمد

سلام مطلب خوشایندی بود ان شا الله که همیشه سلامت باشید. تشبیه زیبایی بود زن خیاط

فاطی

من با کسی شوخی ندارم [عصبانی]

دریچۀ دعا

سلام دوست عزیز . با یه مطلب از فضیلت روز جمعه ، در حد دانش اندک خودم بروزم . خوشحال میشم تشریف بیارید . و من الله توفیق .