دخترانه هایم ..


به ثبت رسیدم
در باورهای پوچتان
ضعیفه ای ناقص العقل
زیبا و هوس انگیز
.
.
.
تمام روزهای سال ارزانی تان
مرا همین بس
که برای ساعتی
از زندان افکارتان
رها شوم ...

***

برای ما دختران این سرزمین عادت شده که ببینیم وقتی فلانی بچه دار میشود ، از ذوق پسر بودنش تا پای مرگ پیش بروند و وقتی بچه دختر شد امیدشان را به بچه بعدی ببندند .
عادت شده که خودمان هم باور کنیم که ما و نسل ما مسافران تحمیلی زمین هستیم . که همیشه توی مغزمان فرو کنند که روی زمین قراری بر شانه به شانه هم بودن نداریم . همیشه آقایان پیشتازند  و ما چند قدم  عقب تر از آنها .
عادت شده که همیشه خوب بودن و نجابتمان را به بی زبانی و توسری خور بودن وصله بزنند ، عادت شده که تو سری بخوریم و تحقیر شویم و جالبتر آنکه به این همه حماقتمان بخندیم .
عادت شده که استادی سر کلاس تا میتواند به شخصیت دخترها توهین کند و مسخره شان کند تا کل کلاس بخندند و او کیف کند . و باز ما سکوت کنیم ... چون دختریم .
عادت شده که همیشه از ترس چشم های ناپاک احساس امنیت نکنیم . که بی وفایی مردی را که تجدید فراش میکند ، توجیه کنیم که :خوب ، مرد پسری میخواهد که پا جای او بگذارد ، از همسر اولش فقط صاحب دختر شد ، بخاطر پسر دار شدن  تن به ازدواج دوم داد ، و به خودمان بخورانیم که حق داشته ! مرد است دیگر .
ما عادت کرده ایم که شبانه روز خودمان را با دروغهایمان توجیه کنیم ..
و خوشحال باشیم که چند نفر به اصطلاح روشنفکر نشسته اند و جلسه تشکیل داده اند تا عذاب وجدان شان را خاموش کنند و لطف کرده روزی را به نام ما نامیده اند .
اگر دختران این سرزمین نبودند که شما را با عشق چه نسبتی بود ؟ و شما چه میفهمیدید از شمعدانی های لب پنجره و شقایق های وحشی ، و چه میدانستید از لطافت باران ؟
 تمام روزها پیشکش مردان این سرزمین . ما نام و نشان نمیخواهیم ، نیازی نداریم که در سال یکبار تیتر درشت حرفهایتان شویم . اگر یک روز نگاهتان را بر ما عوض کنید ، نگاهی جز "ضعیفه ناقص العقل زیبا و هوس انگیز" ، آن روز روز ماست !


پ ن ١ : روز دختر هم تمام شد ، میلاد بانو فاطمه معصومه (س) بر همه مبارک .

پ ن ٢: آنکه میگفت تیشه بردار و دل دخترخورشیدخان را بشکن ، دل نبود ، شیطان بود .

پ ن ٣ :بعضی وقتها که از سر بیکاری می نشینم و ظلم هایی که از مردان بر زنان رواشده را حساب می کنم ، در خیالم روز قیامت را تصور میکنم و فوج فوج زنان طلبکار و شاکی .. و جمعیتی عظیم از مردان نگران ! ناگاه می خندم،  اما از ته دل ، دلم برایشان میسوزد ..

 

/ 15 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی

چقدر خوشحال شدم وقتي پ ن 2 رو خوندم. هميشه باشي نصيبه خانوم

اسحق فتحی

درود البته زنان در تمامی جوامع به گونه ای مورد بی مهری هایی قرار گرفته اند اما به گمان من این دیدگاهی را که فرمودید دیدگاه همه مردان نیست و البته همه زنها هم مانند شما فکر نمی کنند و بسیاری از این تهمتها را خود خانمها به هم جنسان خود زده اند انسانیت ملاک ارزش گزاری انسانهاست نه جنسیت ...برقرار باشید

فاطی-هم کلاسی

آخ که فکر کردن این موضوع چقدر حالمو خراب میکنه.وقتی بهش فکر میکنم که چقدر میتونستم از این چند سال عمری که خدا بهم داده تا الان ببیشتر لذت ببرم ولی فقط و فقط بخاطر این مسائل نتونستم دپرس میشم. ما قربانی سنتها هستیم.چقدر دلم میخواد دوچرخه سواری کنم بدون اینکه نگران باشم بقیه میخوان درباره ام چی فکر کنن.شاید بقیه تو شهرهای دیگه بتونن ولی تو این شهر کوچیک که همه همو میشناسن با این فقر فرهنگی نمیشه. باید این تکه رو طلا گرفت "تمام روزهای سال ارزانی تان مرا همین بس که برای ساعتی از زندان افکارتان رها شوم ..." ما عقبیم. بقول خودت یه قرن هم عقبیم.شاید هم خیلی بیشتر! یه چیزی هم بگما ما زنها هم کم به خودمون ظلم نکردیم.خیلی چیزا تقصیر خودمونه.

نغمه

سلام NasibeH جون ؛ خوبی عزیزم؟ مرسی از این همه لطف و توجه به من.چند وقتی خیلی در گیر بودم و به این خاطر نمی تونستم آپ باشم ؛ واقعا خوشحالم که دوست مهربون و با محبتی مثل تو دارم. وجود دوستای خوبی چون تو به آدم شوق نوشتن میده.[گل][گل][گل][گل][گل][گل]

علیرضا رحیمی

...و خدا مرد را آفرید برای خدمت به زن. چرا که زن حجمی از نور بود و لطافت و زن را باید پرستید به خاطر تمام زجرهایی که می کشد و هیچ نمی گوید. آه...آه که شما از ما مردترید.

علیرضا رحیمی

راستی یادم رفت. وبلاگ من متعلق به خودته. هر از گاهی بیای خوشحال می شم.

علیرضا رحیمی

راستی یادم رفت. وبلاگ من متعلق به خودته. هر از گاهی بیای خوشحال می شم.

دارکوب

البته درسته که بعضی از حقوق خانم ها نادیده گرفته میشن اما !‌آش انقدرها هم شور نیست ها !‌ حداقل تو این جامعه امروزی ایران . به هرحال روز دختر مبارک با چند روز تاخیر [گل]

متین

سلام فکر کنم یکم نیمه ی پر لیوان را هم باید دید نه؟

هلن

سلام وب باحالی داری به منم سر بزن http://dokhtaranehaam.blogfa.com/یه سایت برای دختراها